Soru:
CANIM ABLACIĞIM ...BUHRANLI BİR GÜNÜMDE SİTENİZE GİRDİM.SIKINTILARIMA BİR NEBZE DE OLSA SU SERPERSİNİZ ÜMİDİYLE SİZE YAZIYORUM.EŞİMDEN AYRILDIKTAN SONRA İKİ ÇOCUĞUMLA BAYAĞI ZORLU BİR HAYAT MÜCADELESİ VERİYORUM. KADERE DEĞİL AMA BİRŞEYLERE İSYAN EDİYORUM.BAZEN ALLAH’IN NEDEN BU KADAR AĞIR YÜKÜ OMUZLARIMA YÜKLEDİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM. SİZDEN MANEVİ DESTEK BEKLİYORUM.
BANA IŞIK TUTARSANIZ SEVİNİRİM..ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER.

Cevap:
Dünyanın gelmiş geçmiş en değerli ismine sahip olan Hatice
Hanımefendi’ye Işık'tan gönül dolusu sevgi ve selamlarla sözüme
başlıyorum.

Hayat doğduğunuz günden öldüğünüz güne kadar devam edecek olan süre içinde insanın yaptığı seçimlerin sıkalasından (liste) ibarettir. Bu seçimlerin bazısını uygun bazısını da yanlış olarak hatalı yaparız. Yaptığımız hataların sonuçlarına katlanmak zorundayız. Bu hatalarımızı telafi ediyorsak hiç çekinmeden vakitlice telafi etmeliyiz. Edemiyorsak ne yapalım. Alt tarafı insanız. Yiğitçe bu defonun zararına katlanmalıyız. Hayat bazan bize bir ikici şans verebilir. Vermeye de bilir. Şansımız varsa şükrederiz. Şansımız yoksa hamd ederiz. Yeni bir şey öğrendik diye. Çünkü tecrübe edilen ve öğrenilen şeyler yeni bir güç olarak bize döner. Bilgi ve tecrübe tedbir alma konusunda bizim yardımcı gücümüzdür. İyi niyetle alınan tedbirler insanı muhtemel sıkıntılardan korur.

Evlendiniz bu bir seçim sonucu oldu. Bu efendiyi seçerken özgür
iradeniz, temiz kalbiniz ve aklınız size yol göstermediyse sizin seçiminizde başka yanıltıcı faktörler rol oynamış olabilir. Buna rağmen yanılgınızın yanlışlığına iki çocuktan sonra vakıf oluyorsanız bu oldukça üzücüdür. Ama şunu biliniz ki size en acı gelen gerçek en tatlı gelen hayalden bin kere daha üstündür.

Size kader hakkında naçiz görüşlerimi söyleyeyim. Diyelimki bir firma
bir binek otomobili imal ediyor. Bu firmanın mühendisleri ve çalışanları bu arabanın en fazla kaç kilometre hız yapabileceğini, lastiklerinin ve makinasının miyadını hurdaya çıkıncaya kadar ne kadar benzin tüketeceğini vs. hesaplarlar, testlerden geçirirler ve bütün bunlardan sonra satışa arz ederler. Arabanın özellikleri de bir prospektüsle belirlenmiştir. Satın alan bu prospektüse uyarak arabayı kurallarına uygun şekilde çok iyi bakıma alarak dikkatlice kullanırsa araba yıllarca gayesine hizmet eder. Hayır, arabayı dağa taşa vurup bozuk yollardan geçirip kirli ve bakımsız bırakırsak zamanından çok evvel hurdaya çıkar.

Benzetmek gibi olmasın ama insan vücudu da tıpkı bu makina gibi değil çok daha kapsamlı üstün bir mevcudiyettir. Cenabı Allah bunu dizayn edip belli bir görevle bu gezegene gelen ruhumuza teslim etmiş prospektüs olarak ta Kuran'ı Kerim'i eline tutuşturmuştur (Hamd olsun). Bu makinanın nasıl kullanılacağı neleri yapması ve neleri yapmaması icap eder gibi bilgiler kendisine verilmiştir. Biz bu bilgileri isteyerek veya istemeyerek, bilerek veya bilmeyerek, öğrenerek veya öğrenmeyerek göz ardı edersek hayatımızı meydana getiren seçimlerin çoğunda hata yaparız. Ve bu
hatalar bize acı verir.

Çok sevgili ve değerli kardeşim. İşte keder de böyle birşeydir. Şimdi
Bismillahirrahmanirrahim ile yeni hayatına başla. Burada Ya Rahman, Ya Rahim ve Allah ismi şerifleri bir aradadır ki bu İsm-i Azam’dır.
Önce Rahman'ın adıyla; daima her işte tedbirli ol. Sonra Ya Rahim adıyla; yüreğindeki tertemizliği yavrularına duyduğun sonsuz sevgiyi al. Bütün yaratılmışa doğru geliştir. Eksik bıraktığın, bilerek bilmeyerek yanlış yaptığın bir şey olursa; Besmele'nin Allah'ı seni ve böyle davrananları koruyacağına maddi manevi destekleyeceğine söz vermiştir. Allah verdiği sözleri mutlaka tutar. Besmele ile her türlü imtihanlardan başarı ile çıkıp ak günlere kavuşacağınıza ve yavrularınızla çok iftihar edeceğiniz günlere geleceğinize emin olun. Size sevgili peygamberimiz (SAV)'e indirilmiş bir ayeti söyleyerek yazıma son veriyorum. "BEN HABİBİMİ VE ONUN YAKIN DOSTLARINI ÖYLE BİR İMTİHANA TABİ TUTTUĞUM Kİ; "ACABA ALLAH'IN YARDIMI ARTIK BİZE GELMİYECEK Mİ?" DEDİLER. YA SİZ, CENNETİ BEDAVA MI
SANDINIZ."

   
     
SORULARINIZ
Kadere İsyan

© 2005 Işık Sükan - Her Hakkı Saklıdır. İzin almadan çoğaltılamaz ve kopyalanamaz.
Bu site bir Bora Döken tasarımıdır.