Misafir Geldiğinde

Hava Kuvvetleri Ordusu’nun kuruluşunda, orduya çok ciddi hizmetlerde bulunmuş Zeki Doğan Paşa, devrinin en önemli generallerindendi. O devirde babam paşanın hizmetinde bölük kumandanı ve rütbesi de sadece üst teğmen. Babamın üstün hizmetleri generali büyülemiş. Her türlü protokol ve adetleri göz ardı eden ve ailemizle yakın dostluk ilişkisi geliştirmek arzusunda bulunan Paşa hazretlerinin zevcesi bizim mütevazi evimizi ziyaretleriyle şereflendirdi. Osmanlı hanedanlığı ile kurbiyeti bulunan annem tam bir İstanbul hanımefendisiydi. Devrinin de ender bulunan güzellerindendi. Bu ziyaret için gereğince hoş bir karşılama yapıldı. Güven 3,5 ben ise, 5 yaşındayım. Hanımefendiye reverans yaparak, “Hoş geldiniz!” dedim.

Paşa hazretlerinin zevcesi şahane ipek emprimeden yapılmış bir entari(giysi) giymişti. Pek güzel olduğunu bildiğinden olacak, sinesini de cömertçe ortaya çıkaran gayet geniş yakalı bir kreasyonu seçmiş ve o zamanlar pek moda olan, pırlantalarla müzeyyen platin bir pantantif takmıştı.

Kardeşim Güven çapkın bir çocuk olup, kadın göğüslerine acayip zaafı vardı. Onun için hanımefendi başköşedeki koltuğuna yerleşir yerleşmez, büyük bir cesaretle onun kucağına tırmandı, bir kedi gibi de iyice yerleşti. Çok sevimli olduğu için bu hareketi bayan Doğan’ın fevkalade hoşuna gitti. Annemle sohbete başlayınca kardeşimin minik eli ustalıkla hanımefendinin göğüslerinin mahrem noktalarında dolaşmaya başlayınca, annem mahçubiyet içinde: “Sizi çocuk rahatsız etmesin efendim.” derdemez Güven elini mahrem bölgelerden çekip, platin pantantifi tutarak yüzünü kaldırıp, “Hanımefendiciğim, bu güzel şeyleri size Zeki Paşa mı alıyor demez mi?”

   
     
ANILAR
Unutulmayan Talim
Güven Sükan'ın 3-6 yaşları
Sene 1946
Torunum Ekrem Taha Başer’e İthaf
1947-1948 Kışından Anılar
Misafir Geldiğinde
Dedikodu
Sene 1945 Istanbul Yeşilköy
Yaş Altı
Sene 1941
Perili Köşk

© 2005 Işık Sükan - Her Hakkı Saklıdır. İzin almadan çoğaltılamaz ve kopyalanamaz.
Bu site bir Bora Döken tasarımıdır.