Yazan: Işık SÜKAN

 

HİKMET 27

Rahmetinden ümitsiz kılma ben garibi. Dinlenmeden ağlayıp dua eyleyim sana. Geceleri uykusuz alıp tan atana dek yummadan gözümü ağlayıp dua eyleyim sana.
AÇIKLAMALAR:
        Tanrı’nın rahmetinden ümitsiz kalmadan, dinlenmeden ağlayıp dua edenler, geceleri uykusuz kalıp tan atana kadar gözünü yummadan ağlayıp dua edenler mutlaka Cenab-ı Hakk’ın rahmetine kavuşurlar.

*

Dergâhına şimdi gelerek belimi bağlayıp, canı yakıp, yürek bağrımı tutup dağlayıp, yakamı tutarak geçen işe çokça ağlayıp, ihlas ile ağlayıp dua eyleyim sana.
AÇIKLAMALAR:
        Burada Hoca Ahmet Yesevi Hakk’a nasıl dua edileceğini tarif ediyor.

  1. Dergâha bel bağlamak şart.

  2. İnsanları, Tanrı’yı, dini düşünerek çekilen ıstırapları fark ederek canın nasıl yandığını idrak etmek.

  3. Bağrını dağlayıp ona taş basarak yüreğin dağlanmasına dayanmayı temin etmek.

  4. Yakamızı geçmiş işlerin yanlışlarından kurtarıp, pişmanlıkla ve hakiki ihlas ile ağlamak bu suretle dua etmek gerekiyor.

*

Gönül bağı yeşil iken bilmeden yürüdüm. Ömrüm geçti hazan oldum şimdi duydum. Dünyayı terk edip din yoluna adım attım. Binbir defa ağlayıp dua eyleyim sana.
AÇIKLAMALAR:
        Gönül bağı yeşilken yani baharım başıma vurmuş sadetlere gark olmuş iken bilmeden yürüdüm. Zaman geçti ömrüm geçti, son bahara döndüm ve pişmanlıkları duydum. Dünyayı terk ederek din yoluna adım attım. Bin bir defa ağlayıp sana dua ettim.

*

Bu yollarda canı saklamak olmazmış. Canını esirgeyen bu yollarda girmezmiş. Kar-zarar olduğunu bilmezmiş. Bu hal ile ağlayıp dua eyleyim sana.
AÇIKLAMALAR:
        Bu yollarda canı saklamak olmaz. Botoks yaptıralım, yüzümüzü gerdirelim. Estetik ameliyatlarla gençleşelim güzelleşelim. Canımızı esirgemek için hayır için bile olsa kılımızı kıpırdatmayalım diyen kişiler Tanrı yoluna giremez. Neyin kâr, neyin zarar olduğunu bilemez. Aklını başına toplayıp bu hal ile ağlayıp dua eyleyim sana derken Hoca Ahmet Tanrı’ya duanın nasıl yapılması lazım geldiğini yukarıdaki hikmetlerde olduğu gibi açıklamaya devam ediyor.

*

Kul hoca Ahmet nefis dağından çıkıp aştı fenafillâh makamına yakınlaştı. Yürek bağrım coşarak kaynayıp taştı. Bu hal ile ağlayıp dua edeyim sana.
AÇIKLAMALAR:
        Kul Hoca Ahmet kendini dağ gibi ezen nefsinden çıkıp ondan kurtuldu. Tanrı’sıyla bir olma makamına yani fenafillâh makamına yakınlaştı. Bağrı sevgiden aşktan coşarak taştı. Bu hal ile ağlayıp dua etti.  Böylece yukarıdaki hikmetlerden duanın nasıl kabul olabileceğini öğrenmiş olduk.

   
     
1
HOCA AHMED YESEVİ
DİVAN-I HİKMET
1

© 2005 Işık Sükan - Her Hakkı Saklıdır. İzin almadan çoğaltılamaz ve kopyalanamaz.
Bu site bir Bora Döken tasarımıdır.