Yazan: Işık SÜKAN

 

HİKMET 30

Gönlüm kuşu uçar her zaman kanat çırpıp, iki gözüm pişmanlıkta kanlar döküp. Bedeni öldürüp riyazette dizini çöküp. Ya Allah’ım af eyle günahımı.

*

Cahillikte işlediğim işim hepsi hata. Kusurlardan tövbe eylemedim yakamı tutarak. Gerdanıma tavuk gibi koyup fota. Ya Allah’ım af eyle günahım.

*

Dünya’yı sevip din derdin attım. Günah yükünü ey dostlar çıkardım. Dergâhına kötülükler getirdim. Ya Allah’ım af eyle günahım.

*

Kötü dünyaya gönül bağlayıp ergin oldum. Eğlence ile vah yazık cahil oldum. Bu dünyanın geçiciliğini şimdi bildim. Ya Allah’ım af eyle günahım.

*

Gönül mülkünü tutmuş okşar karanlık gece. Benlik içinde ortaya çıkar ben-benliği. Pir hizmeti uzak eyler bizden onu. Ya Allah’ım af eyle günahım.

*

Kul Hoca Ahmet günahına aklı erer. Her kim Allah dese ona varır. Erenlerin sohbetine eğilimlidir. Ya Allah’ım af eyle günahım.

HİKMET 30 DAKİ AÇIKLAMALAR
        Yirmi dokuzuncu bölümde yaptığımız açıklamalarda belirttiğimiz Hoca’nın ifade yöntemi bu bölümde de devam ediyor. Burada da günahların affedilmesi için nefse itibar edilmemesi, Pir’e hizmet edilmesi, cahillikten kurtulunması gibi nasihatler yer alıyor.


   
     
1
HOCA AHMED YESEVİ
DİVAN-I HİKMET
1

© 2005 Işık Sükan - Her Hakkı Saklıdır. İzin almadan çoğaltılamaz ve kopyalanamaz.
Bu site bir Bora Döken tasarımıdır.