Yazan: Işık SÜKAN

 

HİKMET 9

   Ey dostlar hasb-i halimi söyleyeyim. Ne sebepten Hakk’tan korkup kabre girdim. Gerçek dertliye bu sözümü bildireyim. O sebepten Hakk’tan korkup kabre girdim.
AÇIKLAMALAR:
         Hoca büyük bir samimiyetle dostlarına halini ifade ediyor. Ve onlarla (hasb-i hal) sohbet ederek gerçek dertliye sözünü bildiriyor. Hak’tan korkup kabre girmiş.

*

         Kabir içinde gece gündüz ibadet eyledim. Nafile namaz kılmayı adet eyledim. Her ne cefa gelsem ona dayandım. O sebepten Hakk’tan korkup kabre girdim.

*

         Kabre girmek Resulullah sünnetleri. İbadet eylemek Hakk Resulü’nün adetleri. Gariplere rahmet eylemek şefkatleri. O sebepten Hakk’tan korkup kabre girdim.

*

         Ümmet olsan gece gündüz durmadan ağla. Bağrın pişip ciğerini deşip yürek dağla. Ecel gelse mertler gibi belini bağla. O sebepten Hakk’tan korkup kabre girdim.
AÇIKLAMALAR:
         Hoca’ya göre, ümmet olacaksan gece gündüz durmadan ağlamalısın. Bağrın pişmeli, ciğerlerin deşilmeli, yüreğin dağlanmalı. Ecel geldiği zaman mertler gibi Tanrı’ya bel bağlamalısın. Bu sebepler yüzünden Hakk’tan korkup kabre girdim.

*

         Bir gün senin ömrünün yaprağı sararınca ecel gelmeden tövbe et ey cahil. Meğer sana rahmet eyleye Azim Yezdan. O sebepten Hakk’tan korkup kabre girdim.

*

         Gerçek dertlinin işidir söz ve icraat. Göz yaşıdır Hakk karşısında niyaz armağanı. Gece gündüz demeden oruç, namaz kıl. O sebepten Hakk’tan korkup kabre girdim.
AÇIKLAMALAR:
         Hoca’ya göre bir kişi güzel konuşuyorsa aslında o dertlidir.
         Hoca’ya göre bir kişinin takdire şayan icraatları varsa o     dertlidir.
         Hoca’ya göre Hakk karşısında dua eden de gözyaşı varsa, o        kabul edilmiş duanın armağanıdır.

*

         Ey evlat. Ümmetlerin derdi örter. Yanlış, noksan günahları dağdan artar. Dini bırakıp dünya malını kendine çeker. O sebepten Hakk’tan korkup kabre girdim.
AÇIKLAMALAR:
         Ey evlat! Dağlar kadar; yanlışlar, noksanlar, günahlar ümmetlerin derdini örter. Dini bırakıp dünya malını kendine çeker. O yüzden Hakk’tan korkup kabre girdim.

*

         Kul Hoca Ahmet tekbir deyip sohbete başla. Hayu heves, ben- benliği uzağa gönder. Seherlerde dört dövünüp dinlenmeden çalış. O sebepten Hakk’tan korkup kabre girdim.
AÇIKLAMALAR:
         Hoca burada “Allah-u Ekber” deyip sohbete başlıyor. Saçma sapan heveslerden uzak kalınmasını öneriyor. İllâki ben kelimesini kullanmayıp, benlikçilikten vazgeçilmesini söylüyor. Seherlerde (Esra suresinde seher vaktinin çok kutsal olduğu, hem gece hem gündüz meleklerinin kişinin hareketlerine şahit olduğu söylenmiştir.) duyarlığı mümkün olduğu kadar harekete geçirip sevgi ve merhameti arttıracak şekilde insanların dertlerine eğilmeyi ve selat ve namazla vakit geçirmeyi, bu hususta durup dinlenmeden çalışmayı tavsiye ediyor.
   
     
1
HOCA AHMED YESEVİ
DİVAN-I HİKMET
1

© 2005 Işık Sükan - Her Hakkı Saklıdır. İzin almadan çoğaltılamaz ve kopyalanamaz.
Bu site bir Bora Döken tasarımıdır.