Yazan: Işık SÜKAN

 

HİKMET 33

Aşk yolunda yok olayım Hak bir ve var. Her ne eylesen, âşık eyle Ey Allah’ım. Elim açıp dua kılayım, Azim Cebbar.  Her ne eylesen, Âşık eyle ey Allah’ım.

*

Gül aşkının yurdunda bülbül oldum. Çeşit çeşit diller ile feryat eyledim. Bütün işlerden aşıklığı zor bildim. Her ne eylesen, Âşık eyle ey Allah’ım.

*

Aşkı deyse yakıcısı can ve bedeni. Aşkı değse viran eyler ben-benliği. Aşk olmasa, bulup olmaz Mevla’m seni; Her ne eylesen, Âşık eyle ey Allah’ım.

*

Aşk defteri sığmaz dostlar dergahına; cümle âşık yığılıp varır bargahına. Yedi cehennem dayanmaz bir ahına. Her ne eylesen, Âşık eyle ey Allah’ım.

*

Has aşkını göster bana şükreder olayım. “Erre koysa”, Zekeriya gibi zikreder olayım. Eyyüb gibi belasına sabreder olayım. Her ne eylesen, Âşık eyle ey Allah’ım.

*

Cilve eyle, çılgın eyle, tutkun eyle, mecnun eyle, el âleme rezil eyle. Mum gösterip pervane gibi bir yanık eyle. Her ne eylesen, Âşık eyle ey Allah’ım.

*

Aşk derdini talep eyledim, dermanı yok; aşk yolunda can verinin korkusu yok. Bu yollarda can vermese imkânı yok; Her ne eylesen, Âşık eyle ey Allah’ım.

*

Nereden bulayım aşkım düştü kararım yok; aşk yakarışını gece gündüz bırakacağım yok. Dergâhından başka yere varacağım yok. Her ne eylesen, Âşık eyle ey Allah’ım.

*

Aşk pazarı ulu Pazar, sevda haram; âşıklara senden başka kavga haram. Aşk yoluna erenlere dünya haram. Her ne eylesen, Âşık eyle ey Allah’ım.

*

Âşıklığı dava kılıp yürüyemedim; nefsden geçip ben emrini kılamadım; cahillikte Hakk emrini bilemedim; Her ne eylesen, Aşık eyle ey Allah’ım.

*

Kul hoca Ahmet aşktan ağır bela olmaz; merhem sürme, aşk derdine deva olmaz. Gözyaşından başka bir şey tanık olmaz. Her ne eylesen, Âşık eyle ey Allah’ım.
AÇIKLAMALAR:
        Bu hikmette Hoca Ahmet Yesevi Allah aşkını talep ediyor. Bir insanın başına gelebilecek en değerli duygu Hakk’a aşık olmaktır. Hakk’a aşık olduktan sonra bu aşkın kişiye neler yapabileceğini Hoca açıklıyor. Zaten kendisi de Hakk aşığıdır. Hakk’a aşık olmayı talep edenlerin AZİM CEBBAR esmalarını zikretmesi gerekmektedir.

   
     
1
HOCA AHMED YESEVİ
DİVAN-I HİKMET
1

© 2005 Işık Sükan - Her Hakkı Saklıdır. İzin almadan çoğaltılamaz ve kopyalanamaz.
Bu site bir Bora Döken tasarımıdır.