Yazan: Işık SÜKAN

 

HİKMET 38

Allah nuru, Allah dostu o Mustafa. Kimler için geldi Resul bildiniz mi? Allah selamı, Allah zikri Hakk Mustafa. Kimler için geldi Resul bildiniz mi?

*

Kimler için yaşlı eyledi gözlerini. Ümmet için yanık eyledi özlerini. Ümmet olsan anla bu sözlerini. Kimler için geldi Resul bildiniz mi?

*

Ağlaya ağlaya yüz gözleri şişti görün. Kıyamda durup ayakları şişti görün. Ümmet için kaygı sıkıntı çekti görün. Kimler için geldi Resul bildiniz mi?

*

Ey dostlar bunu bilen ümmet hani. Eğer bilsen ondan fazla nimet hani. Kıyamet günü ondan geçen şefkat hani. Kimler için geldi Resul bildiniz mi?

*

Ümmet olup Resul değerini bildiniz mi? Ten-can ile sünnetlerini yaptınız mı? Resul için ağlayıp inleyerek geçtiniz mi? Kimler için geldi Resul bildiniz mi?

*

Heyhat heyhat saadettir o Mustafa. Heyhat heyhat ganimettir o Mustafa. Heyhat heyhat inayettir o Mustafa. Kimler için geldi Resul bildiniz mi?

*

Kul Hoca Ahmet söyler sözünle dilim kefa. Ümmetlerim eyle vefa kılma cefa. Ümmetine böyle dedi Hakk Mustafa. Kimler için geldi Resul bildiniz mi?
AÇIKALAMALAR:
        Burada Hoca Ahmet Yesevi, Resulullah efendimizin ne kadar çok çile çektiğini, ne kadar ağladığını, ne kadar bedenen sıkıntılara katlandığını hatırlayarak Hz. Muhammed’in bütün bunlara niçin katlandığını biliyor musunuz diye soruyor. Hz. Muhammed ümmeti Muhammed’e saadet vermek için ve yoktan akıllara sığmaz nimetlerle onları ödüllendirmek için ve ümmetine ettiği duaların kabul edilmesi adına her türlü ağır koşullara sabrederek gelmiştir. Onun için ümmeti Muhammed’in bunun kadrini bilmesi ve sevgili peygamberine vefa göstererek onun hayat boyu yaptığı çalışmaların boşa gitmemesi için adımlarını ihlâsla, sadakatle takva sahibi olmaya çalışmakla atması gerektiğini idrak etmesi lâzımdır.

   
     
1
HOCA AHMED YESEVİ
DİVAN-I HİKMET
1

© 2005 Işık Sükan - Her Hakkı Saklıdır. İzin almadan çoğaltılamaz ve kopyalanamaz.
Bu site bir Bora Döken tasarımıdır.