-Pirim Hz. Mevlana'ya ithaf olarak yazan ve hazırlayan Işık Sükan-

Onuncu Bölüm

TANRI’NIN SEVDİĞİNİ SÖYLEDİĞİ DUALAR

FATİHA

A-4) “Ancak sana kulluk eder, ancak senden yardım dileriz.”

BAKARA Hz. İBRAHİM VE İSMAİL (AS.) LAR’IN DUALARI

126-A) “İbrahim (Dua etti) demişti ki: “Rabbim, bu şehri güvenli bir şehir yap. Halkından Allah’a ve ahiret gününe inananları çeşitli ürünlerle besle!” Rabbi buyurdu ki: “İnkar edeni dahi az bir süre geçindirir, sonra onu cehennem azabına zorlarım. Ne kötü varılacak yerdir orası.

127-A) İbrahim (AS) İsmail(as) ile birlikte evin temellerini yükseltiyor. “Rabbimiz, bizden kabul buyur şüphesiz sen işitensin ve alimsin.”

128-A) Rabbimiz, bizi sana teslim olanlardan yap. Neslimizden de sana teslim olan bir ümmet çıkar. Bize ibadet yerlerimizi göster. Tevbemizi kabul et. Zira tevbeleri kabul eden çok merhametli olan ancak sensin, sen.”

129-A) “Rabbimiz onlara kendi içlerinden, senin ayetlerini kendilerine okuyacak, onlara kitap ve hikmeti öğretecek, onları temizleyecek bir elçi gönder. Her zaman üstün gelen, herşeyi yerli yerince yapan sensin.”

130-A) “Nefsini sefih aşağılık yapanlardan başka kim İbrahim’in dininden yüz çevirebilir? AND OLSUN Kİ, biz O’nu dünyada beğenip seçmiştik. Ahirette de O iyilerdendir.”

131-A) “Rabbi O’na “Teslim Ol!” demişti. “Alemlerin Rabbine teslim oldum.” dedi.

(131-A) İBRAHİM(AS) OĞULLARINA VASİYET ETTİ. YAKUP (AS) AYNI VASİYETİ YAPTI. OĞULLARIN VERDİĞİ SÖZ VE DUA

133-A) “Yoksa siz Yakup’a ölüm hali geldiği zaman orada mıydınız? O zaman Yakup oğullarına “Benden sonra neye kulluk edeceksiniz?” demişti. “Senin Tanrın ve ataların İbrahim ve İsmail ve İshak’ın Tanrısı olan TEK TANRI’ya kulluk edeceğiz. Biz O’na teslim olanlarız.” dediler.

136-A) “Allah’a bize indirilene, İbrahim’e, İsmail’e, İshâk’a, Yakup’a ve torunlarına indirilene, Musa ve İsa’ya verilene ve (diğer) peygamberlere Rableri tarafından verilene inanınız. Onlar arasında bir ayrım yapmayınız. Biz Allah’a teslim olanlarız. Deyin.”

   
     
DİNİ BİLGİLER
Pirim Hz. Mevlana'ya ithaf olarak yazan ve hazırlayan Işık Sükan
Dini Bilgiler (1)
Dini Bilgiler (2)
Dini Bilgiler (3)
Dini Bilgiler (4)
Dini Bilgiler (5)
Dini Bilgiler (6)
Dini Bilgiler (7)
Dini Bilgiler (8)
Dini Bilgiler (9)
Dini Bilgiler (10)
Dini Bilgiler (11)
MEVLANA'DAN İNCİLER
Hazırlayan Işık Sükan
Mevlana'dan İnciler(1)
Mevlana'dan İnciler(2)
Mevlana'dan İnciler(3)
Mevlana'dan İnciler(4)
Mevlana'dan İnciler(5)

© 2005 Işık Sükan - Her Hakkı Saklıdır. İzin almadan çoğaltılamaz ve kopyalanamaz.
Bu site bir Bora Döken tasarımıdır.